U Gradskoj vijećnici Grada Rijeke, 9.04.2025. održan je stručni skup pod imenom MOJ PUT U SVIJET RADA – OSOBE S INVALIDITETOM OD ŠKOLE DO POSLA. Skup je bio namijenjen stručnjacima u edukaciji djece s teškoćama, u profesionalnoj rehabilitaciji osoba s invaliditetom, roditeljima, osobama s invaliditetom, poslodavcima i svima koji sustavno djeluju na poboljšanju položaja osoba s invaliditetom. Organizator skupa bio je Centar za profesionalnu rehabilitaciju Rijeka, uz organizacijsku podršku Grada Rijeke.

Pred punom dvoranom prisutne je pozdravila pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo, socijalnu zaštitu i unapređenje kvalitete života Grada Rijeke, Karla Mušković. Istaknula je kako je upravo Grad Rijeka bio jedan od osnivača Centra za profesionalnu rehabilitaciju Rijeka, te iako je od 2019. godine Republika Hrvatska preuzela prava i obaveze osnivača, Grad i dalje podržava rad Centra, jer je to u interesu sugrađana, osoba s invaliditetom i njihovih potencijalnih poslodavaca.
Ravnateljica Centra za profesionalnu rehabilitaciju Rijeka, Ivana Kosorčić u uvodnom je izlaganju citirala Ustav i rekla „svatko ima pravo na rad i slobodu rada“. No, kada se radi o osobama s invaliditetom, one do tog prava dolaze puno teže. Statistički gledano, od svih osoba s invaliditetom u radno-aktivnoj dobi (24 932 osobe) na području triju županija, Primorsko-goranske, Istarske, Ličko-senjske, u Očevidnik zaposlenih osoba s invaliditetom upisano je tek 6,98 %. Postoje prepreke koje koje sprječavaju radni angažman osoba s invaliditetom, ne samo arhitektonske i tehničke, već i predrasude poslodavaca o osobama s invaliditetom kao o radno manje sposobnim pojedincima. Organizacija ovog skupa jedna je od aktivnosti kojima se može doprinijeti pozitivnim promjenama, jer praksa je pokazala da su zaposlene osobe s invaliditetom, kao i njihovi zadovoljni poslodavci najbolji promotori tih pozitivnih promjena.
Rukovoditeljica službe za profesionalnu rehabilitaciju, Višnja Rakin pojasnila je da skup nastao je iz potrebe da se dionici sustavne podrške osobama s invaliditetom međusobno bolje upoznaju i povežu, što će olakšati postizanje zajedničkog cilja, a to je da se što više osoba s invaliditetom približi tržištu rada. Najavila je izlaganja.
Olgica Jukić iz Centra za odgoj i obrazovanje Rijeka u svojoj prezentaciji „Školovanje djece s teškoćama- jučer, danas, sutra“, dala je presjek sustava srednjoškolskog obrazovanja za djecu s teškoćama, te naglasila s kojim se teškoćama susreću stručnjaci u obrazovanju.

Natalija Marković iz Hrvatskog zavoda za zapošljavanje u prezentaciji pod nazivom „Profesionalno usmjeravanje učenika s teškoćama“ govorila je o aktivnostima HZZ-a u pripremi učenika s teškoćama za upise u srednje škole.

„Snaga raznolikosti- zapošljavanje i rad osoba s invaliditetom“, naziv je prezentacije koju je izlagala Mirna Barbarić iz Zavoda za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom. Iznijela je statistički podatak kako čak 17 % od ukupnog stanovništva RH čine osobe s invaliditetom, od kojih je 41,1 % u radnoaktivnoj dobi. Broj zaposlenih osoba s invaliditetom, odnosno broj evidentiranih u Očevidniku zaposlenih osoba s invaliditetom je tek 7,6 %. No, zahvaljujući sustavu poticaja i kvota, taj broj je u porastu.

Zdravko Tovilović iz Centra za profesionalnu rehabilitaciju Rijeka u svojoj prezentaciji „Stvaranje prilika za promjenu – usluge profesionalne rehabilitacije u osnaživanju i radnoj aktivaciji osoba s invaliditetom“, prikazao je aktivnosti Centra koje pridonose zapošljavanju osoba s invaliditetom. Naveo je da je zapošljivost koju Centar postiže nakon provođenja usluge Jačanja radnih potencijala i profesionalnih kompetencija kroz virtualnu radionicu 82 %, a nakon osposobljavanja na konkretnom radnom mjestu 70 %. Nakon provođenja usluge obrazovanja s kraćim obrazovnim programom uz stručnu podršku, do sada su se zaposlili svi korisnici, pa je postignuta zapošljivost 100 %. Uz to postignuto je veliko zadovoljstvo korisnika i poslodavaca.

Na samom kraju skupa premijerno je prikazan kratki film „Moj put u svijet rada“, koji je prikazao tri primjera dobre prakse. Junaci priče dolaze iz tri različite sredine, različite su dobi, suočavaju se sa različitim zdravstvenim problemima. No jedno im je zajedničko, nisu dopustili da im invaliditet bude prepreka zapošljavanju.

Autor filma je Petar Fabijan. Snimanje, montažu i režiju su napravili Petar Fabijan i Ištvan Širola. Inkluzivna verzija filma izrađena je kroz projekt „Film svima“ udruge Filmaktiv, Kultura svima svugdje, Udruge gluhih i nagluhih PGŽ te Udruge slijepih PGŽ.